***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
14:00-19:00 / 21:00-23:00 (máme otevřeno)
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
oblačno
pozorování
pozemské objekty
pozorování
 
pozorování
 

Píše se rok 2012. Naše planeta je ohrožena pádem obřího asteroidu. Masivní hvězda vybuchuje jako supernova a smrtící záření spaluje na zemi vše živé. Slunce se rozepíná. Pohlcuje Merkura i Venuši a nemilosrdně se blíží k dráze Země. Zbývá jediná naděje. Schovat se a sledovat apokalypsu na vlastní oči.

 

rok 2012

O roku 2012 se již delší dobu tvrdí, že bude posledním rokem lidstva. Údajný „konec“ Mayského kalendáře je dáván do souvislosti se „seřazením planet“, obrovskou sluneční erupcí, srážkou Země s kometou či asteroidem a podobně. Pomineme-li nesmyslnost všech podobných tvrzení, jejich dílčím částem nelze upřít jistý racionální základ. Naší planetě totiž skutečně tu a tam nebezpečí z vesmíru může hrozit. Srážka s kometou či asteroidem, výbuch blízké supernovy, rozpínající se Slunce,.... To všechno jsou jevy, které mohou být (či budou) potenciálními příčinami „konce světa“.
Široce medializovaný „problém“ roku 2012 Štefánikova hvězdárna chápe jako příležitost seznámit veřejnost s výše uvedenými jevy. Protože se jedná o jevy vzácné nebo dlouhodobé a nikdo z nás se jich (doufejme) nedožije, rozhodli jsme se jejich průběh a následky uměle nasimulovat tak, aby je návštěvník hvězdárny mohl spatřit na vlastní oči a vnímat všemi smysly.

 

stroj na katastrofy

Konec světa je speciální výstavní instalací, která nechá návštěvníka vžít se do role obyvatele krytu, sledujícího tři z možných scénářů globální katastrofy. Pro navození reálně stísněné atmosféry je kryt poměrně malý a pojme pouze 5 diváků. Děje provázející simulované katastrofy jsou znázorňovány pomocí unikátního 3-projektorového mappingu spolu s prostorovým zvukem, komentovanou videoprojekcí a speciálními efekty jako jsou vibrace či tepelné vlny. Realizace nemá nic společného s 3D kinem nebo televizí, neboť nesprostředkovává pouhou iluzi hloubky obrazu ale pohled do skutečného prostoru. Instalace je zcela výjimečnou aplikací videomappingu pro účely popularizace vědy nemající v daném rozsahu obdoby ani ve světě, natož v ČR.

 

trailer

JW Player goes here

 

praktické informace

Termíny projekcí jsou každou celou hodinu, kapacita představení je 5 diváků. Projekce je součástí  prohlídky hvězdárny.
Cena: 40 Kč + běžné vstupné dle ceníku.

 

scénář, produkce: Jakub rozehnal
3D model: Barbora Jakubková
hlasem provází: Pavel Soukup
video: Ondřej Fremunt, Viktor Chvátal
technika, stavba: Vojtěch Pitelka, Jiří Svoboda
design, videomapping, efekty, zvuk, režie: M.i.X

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy