***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
14:00-19:00 / 21:00-23:00 (máme otevřeno)
Dnešní program:
16:00 Klub astronomů Liberc...
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
oblačno
pozorování
Slunce
pozorování
 
pozorování
 

Astronomická školička 2017/2018

Štefánikova hvězdárna otevírá od září 2017 další ročník Astronomické školičky, určené dětem 1. - 3. tříd ZŠ. Děti se hravou formou dovědí, z čeho se skládá náš vesmír, že některé hvězdy mají pohádkové názvy jako třeba červený obr nebo bílý trpaslík, že Mléčná dráha sice není úplně z mléka, ale zato černá díra, ta je opravdu černočerná.

Náplň kroužku

Lekce s astronomickou náplní (sluneční soustava - planety, meziplanetární hmota, hvězdy (Slunce, složení hvězd, jejich vývoj a zánik), mezihvězdná hmota - mlhoviny, galaxie, vznik vesmíru) jsou samozřejmě přizpůsobeny věku dětí, často proloženy hrami / kvízy, součástí je samozřejmě i pozorování dalekohledy, hry na výstavě a podobně.

Astronomické lekce jsou pravidelně prokládány obecnějšími lekcemi, zaměřením nejlépe odpovídajícím asi "prvouce" a "přírodovědě". Součástí těchto lekcí jsou vždy pokusy, na kterých demonstrujeme základní principy, na jakých funguje vesmír. Tyto lekce jsou u dětí velmi oblíbené a jejich smyslem je poukázat na souvislosti mezi jednotlivými jevy na Zemi a vesmíru. Dle našich zkušeností mají malé děti často encyklopedické znalosti, ale právě pro pochopení souvislostí je třeba "probrat trochu té fyziky a chemie". Mezi oblíbené patří pokusy s kapalným dusíkem, výroba raketky, pozorování mikroskopem a další.

Do kroužku samozřejmě zařazujeme i speciální vánoční lekci, kde si děti vyrobí malý dárek.

Termíny, přihlášky

Lekce probíhají každé druhé pondělí od 16:30 do 17:45 hodin. S ohledem na prázdniny a svátky se někdy konají lekce hned po sobě, o výjimkách vždy informujeme zde na webu.

Příjem přihlášek do ročníku 2017/18 byl z důvodu naplnění kapacity ukončen.

Po dobu konání kroužku mohou rodiče dětí vyčkat v prostorách hvězdárny.

Kontakt

Kroužek vedou a bližší informace vám podají:

Jindřiška Majorová, specialistka na práci s mládeží a Mgr. Jakub Rozehnal, vedoucí hvězdárny

skolicka@observatory.cz, tel.: 257 320 540

 

Aktuální informace

 

Vzhledem k problematickým pondělkům v následujících měsících (Velikonoční pondělí a pondělky mezi květnovými svátky) se bude Astroškolička konat v těchto termínech:  9.4., 16.4., 23.4. a 14.5. Pak se opět vrátíme ke 14 dennímu cyklu.

16.4. Astroškolička proběhne v  Planetáriu ve Stromovce,  doba začátku zůstává stejná (tzn. od 16:30).

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky