MCM (MARK condition monitor) je program, který monitoruje pozorovací podmínky nad dalekohledem. Vstupem jsou data ze senzorů umístěných přímo u dalekohledu a data získávaná z internetového servisu CHMI. Data se jednak archivují a jednak procházejí analýzou, jejímž výsledlem je hodnota funkce STOP/GO signalizující teleskopu stav oblohy nad kopulí a možnost provádět pozorování.

STOP/GO funkce má tři možné stavy:


STOP - podmínky nevhodné (zataženo, déšť, silný vítr).
Probíhá-li pozorování je nutné jej okamžitě zastavit a všechny komponenty pracoviště do parkovacích poloh. Další pozorování nezahajovat.

WARN - podmínky nejisté (silná vlhkost, polojasno).
Pozorování nezahajovat. Probíhá-li pozorování je možné jej dokončit.

GO - Podmínky vhodné pro pozorování (jasno).
Zahájit pozorování pokud již neprobíhá.

Každý zdroj dat (družicové snímky, radar, senzor oblačnosti, meteo-stanice) má vlastní nezávislý vyhodnocovací algoritmus stanovující hodnotu STOP/GO funkce. Výsledná hodnota STOP/GO funkce se stanovuje na základě syntézy stavů jednotlivých bloků. Syntéza počítá i s možnými výpadky jednotlivých zdrojů dat ovšem výsledná STOP/GO funkce chybový stav nemá. Pokud není dostatek relevantních dat k posouzení situace je automaticky zařazen signál STOP.

Program je navržen s důrazem na vizualizaci všech prvků analýzy. Stavy jednotlivých komponent jsou zobrazovány na monitoru serveru Grab, navíc se hodnoty i jejich vizualizace přenáší ve formě obrázků a datových souborů na server Transfer a jsou na dálku přístupné pomocí webového rozhraní MFE.


Aktuální data MCM >>


hlavní stránka | Co je MARK? | Proč? | Hardware | Software | Práce a projekty