Následujících pár řádek se snaží vysvětlit několik podivných termínů používaných v souvislosti s MARK-em popřípadě odhalit jejich historii a vývoj. Lehká nadsázka doufám nebude za hranicí Vaší tolerance ;)

MARK - V prapůvodním projektu na stavbu robotického dalekohledu je název uváděn jako zkratka [M]alý [A]utonomní [R]obotický teles[K]op. Znělo to dostatečně učeně a věrohodně zároveň přesto nikdy nebylo pochyb o tom, kde projekt vzal své jméno (viz. závěr hlavní strany).

Grab - (=sbírat,chytat) Má evokovat dojem sběru dat ze senzorů. Ve skutečnosti je to také skateboardový trik kdy je za letu prkno chyceno rukou, aby neletělo nedej bože jinam než nohy. Souvislost s teleskopem viz. závěr hlavní strany.

Grind - (=drhnout,skřípat) Ve finále není daleko od pravdy, protože to co kopule s dalekohledem občas provozují se nedá jinak nazvat. Ale to jsou jen dětské nemoci které doufáme vyléčí čas a trocha práce. Každopádně Grind je taky jízda na skateboardu po zábradlí. Souvislost s teleskopem viz. závěr hlavní strany.

Transfer - (=přenos,doprava) Jediný opravdový "server" MARKa se jménem neminul. Přenáši data všemi směry v objemech veklých a rychlostí nevídanou. Nicméně let mezi odrazovou a dopadovou stěnou funboxu se nazývá úplně stejně. Souvislost s teleskopem viz. závěr hlavní strany.

STOP/GO - Funkce/její hodnota určuje, zda jsou či nejsou vhodné podmínky pro pozorování. Vizualizovaná je do podoby uličního semaforu. Název převzala od strategie vyhodnocení lavinového ohrožení sestavenou rakouským horským vůdcem Michaelem Larcherem používané freeridery a skialpinisty. Vstupní parametry jsou u obou velmi podobné. A výsledek konec konců identický: "stůj" nebo "jdi do toho".

White-box - Název byl odvozen od "black box" což je terminus technicus pro věc, která sice funguje ale nikdo neví jak to dělá ... slovo se navíc nepatně snaží navodit dojem, že by měl člověk pečlivě zvážit zda to opravdu vědět chce. V okamžiku kdy se white-box na hvězdárně jednoho dne zjevil se od této definice lišil jen velmi nepatrně - zejména pak tím, že byl natřen bílou barvou. Sice už se nám povedlo většinu jeho zákoutí prozkoumat, ale jméno už mu zůstalo.

Furry Function - (aneb kožešinová) Funkce vyhodnocující vhodnost času pro pozorování daného objektu. Pojmenování v sobě nese jméno jejího autora Honzy Kožuška.

Run-level - Ti co se zabývají Linuxem souvislost již jistě pochopili. Inspirace z tohoto prostředí je zřejmá.

apaDSS - Označení apaDSS vzniklo během vývoje, kdy idea zobrazování RealSky dat v rámci plánování pozorování teleskopu MARK vedla nejprve k vývoji RealSky-pluginu pro webserver Apache. Tedy [apa]che [D]igital [S]ky [S]urvey. Po drobných obtížích (lidově řečeno nechodilo to a ještě to ten Apache schazovalo) bylo přikročeno ke změně formátu na cgi-bin. Leč název zůstal.

Technics@white-box - Ve white-boxu je po boku všech užitečných elektronických krabic a krabiček také hi-fi zesilovač. Stejně tak podél všech nezbytných kabelů vedou do kopule i přívody k reprobednám a ty bedny se tam, nějakou náhodou, octly také. Samozřejmě je to kvůli tomu, aby si člověk mohl pustit muziku když v kopuli něco montuje ... ale je i oficiální důvod. V daleké budoucnosti bude do štěrbiny kopule namontováno pohybové čidlo, detekující veškerou havěť (zloděje, myši, plchy, skunky a komínáře) co by se do kopule chtěli během provozu dostat a něco v ní provést. Čidlo bude spouštět sampler který z beden pustí do kopule děsivé zvuky, např. štěkot psa, řinčení hasáku padajícího po schodech, či řev tchýně za účelem zapuzení vetřelce. Až se nám tohle povede realizovat, bude to znamení, že se projekt definitivně vymknul kontrole ;o)


hlavní stránka | Co je MARK? | Proč? | Hardware | Software | Práce a projekty