***
Štefánikova hvězdárna
observatory.cz > Novinky z astronomie > Částečné zatmění Slunce 20. března 2015

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015

Akce na hvězdárně 10.3.2015 Ondřej Fremunt

V pátek 20. března 2015 dopoledne budeme moci z území České republiky pozorovat částečné zatmění Slunce. Velikost zatmění v Praze bude v maximální fázi 0,744 slunečního průměru. Štefánikova hvězdárna bude při této příležitosti otevřena od 9 do 12 hodin, a umožní tak návštěvníkům pozorování tohoto úkazu v celém jeho průběhu. Pozorování je možné pouze za jasného počasí.

Průběh zatmění Slunce 20. 3. 2015 pro Prahu

začátek zatmění

9 h 37 min

maximální fáze

10 h 46 min

konec zatmění

11 h 57 min

Jako úplné bude možné toto zatmění pozorovat z pevniny pouze na Faerských ostrovech a na Špicberkách. Takzvaný pás totality dále prochází severním Atlantským oceánem, Norským mořem a končí v Severním ledovém oceánu.

Další zatmění Slunce budeme moci z České republiky pozorovat až 10. června 2021, kdy bude v maximální fázi zakryto pouze 17% slunečního kotouče.

plné rozlišení >>

K zatmění Slunce dochází tehdy, když se Měsíc nachází mezi Sluncem a Zemí. Měsíc tedy musí být v novu a navíc se musí nacházet poblíž uzlu (v němž dráha Měsíce kříží ekliptiku), jinak Měsíc z našeho pohledu projde „nad“ nebo „pod“ Sluncem a k zatmění nedojde.

Úplné zatmění Slunce pozorujeme v místech, kam dopadá stín Měsíce; sluneční disk je pak celý zakrytý a okolo něj je možné pozorovat sluneční korónu, která jinak zcela zaniká ve sluneční záři.

Částečné zatmění pozorujeme v místech na Zemi, kam dopadá pouze měsíční polostín. Sluneční disk je z takových míst zakryt jen částečně.

Zvláštním úkazem, ke kterému také může dojít, je prstencové zatmění Slunce. K němu dochází tehdy, když je velikost měsíčního disku na obloze menší než slunečního, a na Zemi tak nedopadá plný měsíční stín. Z pohledu ze Země je pak možné pozorovat tenký prstýnek Slunce okolo Měsíce.

 

Pozorovat zatmění Slunce dalekohledem je možné pouze při použití speciálního filtru nebo projekce, kdy pozorujeme obraz Slunce promítnutý dalekohledem na stínítko. I při pozorování Slunce pouhým okem je nutné použít speciální filtr, například svářečský stupně 13 či 14 nebo fóliové brýle pro pozorování Slunce, které můžete zakoupit i v pokladně naší hvězdárny.

Akce na hvězdárně 10.3.2015 Ondřej Fremunt