***
Štefánikova hvězdárna
observatory.cz > Novinky z astronomie > Kometa ISON - informace pro pozorovatele

Kometa ISON - informace pro pozorovatele

Obloha 27.11.2013 Martin Fuchs

Dne 28.11.2013 projde přísluním kometa C/2012 S1 ISON, která zaznamenává rozsáhlou publicitu a informace o ní se dostává i mezi širokou veřejnost. Těsně po svém objevu vzbudila velké naděje, že by mohla být jednou z velmi jasných komet o kterých je zvykem říkat, že je "člověk vidí pouze jednou za život". Nejoptimističtější předpovědi dokonce mluvily o naději na pozorovatelnosi za denního světla, o viditelnosti pouhým okem se nepochybovalo. V době objevu jsou ovšem komety typicky ve velké vzdálenosti od Slunce a informace o velikosti jejich jádra, natož představy o jeho struktuře jsou velmi nepřesné. Odhad jasnosti komety je v té době zatížen obrovskou chybou, kdy kometa může dát naději na "úkaz století" a přitom ve skutečnosti nedosáhnout ani viditelnosti očima (a samozřejmě i opačně). Postupem času, jak se kometa blíží Slunci informací přibývá, ale ani to překvapení nevylučuje - tím více u komety, která se k němu přibližuje poprvé.

interaktivní model dráhy komety - zdroj: www.solarsystemscope.com

V případě ISON-u naděje na velké jasnosti postupně chladly, ovšem naděje na možnost jejího pozorování prostým okem (byť na samé hranici možného) v době Vánoc či v počátku roku 2014 stále existuje. Vzhledem k tomu, že její průlet není skoupý na dramatické události zůstávají možnosti otevřené, byť je takový vývoj již méně pravděpodobný.

Co zůstává nemněnné, je vypočtená dráha komety, dostupná např. na stránkách Hvězdářské ročenky. Do přísluní byla možnost spatření komety z ČR na hranici možností. Po průchodu okolo Slunce bude na obloze prudce stoupat k severu až se dostane do oblasti zimních souhvězdí a z hlediska polohy bude možnost jejího spatření dobrá. Její jasnost po průchodu přísluním je ovšem i v tomto okamžiku spíše sázkou do loterie než seriozním odhadem. Nezbývá tedy než sledovat aktuální informace, které zejména ve dnech průchodu mohou přicházet opravdu v rozmezí hodin.

kometa na snímku družice SOHO (při pravém okraji)

Dokládá to i série zpráv odstartovaných daty z radioteleskopů IRAM/JCMT, které 24. listopadu hlásily prudký pokles jasnosti komety. Nějakou dobu se dokonce zdálo, že pozorujeme rozpad jádra komety (tedy její faktický zánik). Po několika hodinách ovšem začala intenzita svitu tělesa opět narůstat, takže jsme byli zřejmě svědky "pouhého" uvolnění oblaku prachu, který kometu částečně zastínil.

Ve dnech přísluní bude také kometa v záběru družic, které se primárně věnují pozorování Slunce, což slibuje dostatek obrazového materiálu a přísun informací o vývoji komety doslova v reálném čase. Nevšední podívanou může připravit i fakt, že blízké přiblížení výrazné komety přichází v době okolo maxima sluneční aktivity, takže při troše štěstí bude možné na snímcích družic sledovat vliv výronů plazmatu uvolňovaných ze Slunce (CME) na ohon komety.

 

komety Encke a ISON v oblasti CME - zdroj STEREO-A
viz též video na YouTube >>

Zda tedy kometa svůj průlet okolo Slunce přežije (a v jakém stavu) se dozvíme v následujících dnech. Ve stínu dramatických změn a zřejmě nesplněného odhadu velké jasnosti bychom neměli zapomínat na fakt, že přesně takovýto vývoj přináší vysoce cenná vědecká data, jejichž kvalita je nesrovnatelná s pouhým potvrzením předpovědí. Každopádně lze takřka s jistotou prohlásit, že kometa ISON nebude úkazem výjimečných kvalit, byť se možná zařadí mezi objekty vyhledávané astronomy amatéry pro dalekohledová a fotografická pozorování.

Informace o aktuálním vývoji lze získat na serverech:

www.spaceweather.com

případně v Češtině

www.kommet.cz (stránka věnovaná kometě ISON)

Obrazový materiál z období přísluní je dostupný na stránkách družic STEREO-A s SOHO.

 


Široká popularita komety bohužel způsobila, že se o ní píše "na kdejakém blogu", takže je určitě na místě jistá obezřetnost při práci s informacemi. Základem je využívání věrohodných zdrojů dat (etablované instituce, vědecké projekty) či jejich elementární ověření.

Obloha 27.11.2013 Martin Fuchs