***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
19:00-21:00 (momentálně zavřeno)
Dnešní program:
19:30 Strothoff Interna...
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Říjen 2016


  Měsíc můžeme na večerní obloze pozorovat v době od 7. do 15. října. Dne 9. října nastává první čtvrt – období s nejlepšími pozorovacími podmínkami. V tuto dobu totiž povrchové útvary na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 16. října), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.  

Z planet budeme moci na večerní obloze pozorovat Mars a v první polovině měsíce nízko nad jihozápadním obzorem Saturn.   Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Albireo ze souhvězdí Labutě. Na kulovou hvězdokupu s označením M 15 se můžeme podívat do souhvězdí Pegasa. Dalším zajímavým objektem je Prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry, kterou v dalekohledu vidíme skutečně jako malý prstýnek. V říjnu je již dobře pozorovatelná galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy. K pozorování hvězdokup, mlhovin a galaxií jsou vhodné bezměsíčné noci, kdy neruší světlo Měsíce.  

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.              

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem, v případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.  

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 19 - 21
Sobota, Neděle: 11 - 18, 19 - 21

Štefánikova hvězdárna je v říjnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 19 do 21 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 18 a od 19 do 21 hodin. Ve svátek 28. 10. je otevřeno jako v neděli. Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli a 28. 10. ve 14:30
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu, neděli a 28. 10. ve 16:00
 

Dodatky:

Dne 30. 10. u nás končí letní čas. Tehdy si ve 3 hodiny středoevropského letního času posuneme hodinky o hodinu dozadu, tedy na 2 hodiny času středoevropského. Noc z 29. na 30. 10. bude o hodinu delší.

 

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky