***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
11:00-19:00 / 21:00-23:00 (momentálně zavřeno)
Dnešní program:
14:30 Jak šla kometka do sv...
16:00 Prague astronomical -...
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
jasno (noc)
pozorování
(nepozoruje se)

Srpen 2016


Měsíc můžeme v červenci na večerní obloze pozorovat od 7. do 18. července. Nejlepší pozorovací podmínky nastanou kolem 12. července, kdy je Měsíc v první čtvrti. Toto období je vhodné zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 19. července), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

V srpnu je pro pozorování Měsíce vhodné období od 8. do 18. srpna. První čtvrt nastává 10. srpna, úplněk 18. srpna.

Na červencové večerní obloze spatříme trio planet Mars, Jupiter a Saturn, v srpnu už uvidíme pouze Mars a Saturn v první polovině měsíce.

            Na červencové a srpnové obloze můžeme najít dostatek zajímavých objektů hvězdného vesmíru, jež lze pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Zajímavými objekty jsou například dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě nebo Epsilon v Lyře. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula a Štítu, kde najdeme zástupce obou typů – hvězdokupu kulovou s označením M 13 a hvězdokupu otevřenou s označením M 11. Dalším zajímavým objektem je prstencová mlhovina M 57 v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie M 81 a M 82 můžeme vyhledat ve Velké medvědici.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Pondělí - Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v červenci a srpnu otevřena každý den od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu v 14:30
každou neděli v 14:30
 

Pořady pro dospělé:

každé úterý v 17:00
každý den v 21:00
každý den v 16:00
Prague astronomical - performance in English
každou středu v 17:00
každý čtvrtek v 17:00
každý pátek v 17:00
každou sobotu v 17:00
každou neděli v 17:00
každé pondělí v 17:00
 

Dodatky:

Akademie vesmírných cestovatelů

Štefánikova hvězdárna v Praze pořádá astronomický kroužek pro zvídavé žáky 6. - 8. tříd. V průběhu devadesátiminutových lekcí, které se konají vždy jednou týdně v odpoledních hodinách, děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na své otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny, navštíví planetárium, hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na závěr získají osvědčení "vesmírných cestovatelů" a ten nejlepší z absolventů malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem.

Zájemci o astronomii v uvedeném věku, kteří by chtěli kroužek navštěvovat, získají bližší informace na telefonním čísle 257 320 540, kde také přijímáme přihlášky dětí do kroužku.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky