***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes otevřeno:
18:00-20:00 (momentálně zavřeno)
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
oblačno
pozorování
(nepozoruje se)

Prosinec 2016


Měsíc lze na večerní obloze pozorovat od 3. do 14. prosince. Nejvhodnější pozorovací podmínky nastávají kolem 7. prosince, kdy je Měsíc v první čtvrti. V tuto dobu totiž povrchové útvary na Měsíci vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 14. prosince), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Z planet budeme na prosincové večerní obloze moci pozorovat dvě Zemi nejbližší planety – Mars a Venuši.

Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Ty posledně jmenované pak zejména za bezměsíčných nocí, kdy neruší světlo Měsíce. Nejznámější z nich je galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy, která je od nás vzdálená přes dva miliony světelných roků. Z dvojhvězd je zajímavý pohled na Castora ze souhvězdí Blíženců. Kulovou hvězdokupu M 15 můžeme najít v souhvězdí Pegasa a na otevřené hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Býka a Persea. Krásný pohled malým dalekohledem je zejména na hvězdokupu Plejády (Kuřátka) v Býku, která je dobře viditelná i pouhým okem.

            Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 18 - 20
Sobota, Neděle: 11 - 20

Štefánikova hvězdárna je v prosinci otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 18 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 20 hodin. V období vánočních a novoročních svátků je provoz hvězdárny upraven takto: 24. 12. a 31. 12. je zavřeno, 25. 12. a 1. 1. je otevřeno od 14 do 20 hodin, 26. 12. je otevřeno od 11 do 20 hodin.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli a 26. 12. ve 14:30
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu (kromě 10. 12.), neděli (kromě 11. 12.) a 26. 12. ve 16:00
 

Dodatky:

STÁLÁ VÝSTAVA

Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy i historické přístroje a především počítače s astronomickými informacemi, animacemi a pexesem.

 

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky