***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Leden 2017


Měsíc můžeme na večerní obloze pozorovat od 1. do 12. ledna. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 5. ledna, kdy nastává první čtvrt a na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 12. ledna), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Z planet budeme na lednové večerní obloze vysoko nad jihozápadním obzorem moci pozorovat dvě Zemi nejbližší planety – Mars a Venuši.

Zimní obloha nám nabízí velké množství zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Jsou to dvojhvězdy a vícenásobné soustavy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Castor ze souhvězdí Blíženců. Dále můžeme pozorovat čtyřnásobnou soustavu Trapez v souhvězdí Oriona, která je obklopena známou mlhovinou viditelnou i pouhým okem. Ozdobou zimní oblohy je hvězdokupa Plejády nacházející se v souhvězdí Býka. Jedna z nejbližších galaxií, vzdálená od nás více než dva miliony světelných roků, leží v souhvězdí Andromedy. Na hvězdných mapách ji najdeme pod označením M 31 a za dobrých podmínek je pozorovatelná též pouhým okem nebo malým triedrem.

            Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 18 - 20
Sobota, Neděle: 11 - 20

Štefánikova hvězdárna je v lednu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 18 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 20 hodin. V neděli 1. ledna je otevřeno od 14 do 20 hodin. Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli a 1. 1. ve 14:00
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu a neděli (kromě 1. 1.) v 15:00 a 17:00
Tajný recept na vesmír
Recept na přípravu vesmíru se skrývá v každé kuchyni. Vařící polévka, kapka vody na rozpálené pánvi či plamen zbarvený zrnkem soli do žluta – to vše určují stejné zákony, které vládnou nitru hvězd i celému vesmíru. V roli šéfkuchaře jedinečné show se představí Jakub Rozehnal.
 

Dodatky:

STÁLÁ VÝSTAVA

Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy i historické přístroje a především počítače s astronomickými informacemi, animacemi a pexesem.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy