***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Listopad 2016


Měsíc – náš nejbližší kosmický soused – je pozorovatelný na večerní obloze nejlépe od 5. do 15. listopadu. První čtvrt – období s nejlepšími pozorovacími podmínkami – nastává 7. listopadu. Tato doba je vhodná zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 14. listopadu), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Z planet budeme na listopadové večerní obloze moci pozorovat Mars a o víkendech po západu slunce ještě planetu Venuši.

            Zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší, můžeme pozorovat objekty hvězdného vesmíru. Z dvojhvězd je to např. Albireo ze souhvězdí Labutě. Na kulovou hvězdokupu s označením M 15 se můžeme podívat do souhvězdí Pegasa a známé otevřené hvězdokupy najdeme v souhvězdích Býka a Persea. Zajímavý pohled je na prstencovou mlhovinu v souhvězdí Lyry, kterou v dalekohledu vidíme skutečně jako prstýnek. Pozoruhodným objektem je i galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy vzdálená více než dva miliony světelných roků.

            Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 18 - 20
Sobota, Neděle: 11 - 20

Štefánikova hvězdárna je v listopadu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 18 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 20 hodin. Ve čtvrtek 17. 11. je otevřeno jako v neděli.

      Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu (kromě 12.11.), neděli a 17. 11. ve 14:30
 

Pořady pro dospělé:

v sobotu 5. a 26. 11. v 16:00
každou neděli a 17. 11. v 16:00
v sobotu 19.11. v 16:00
 

Dodatky:

STÁLÁ VÝSTAVA

Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy i historické přístroje a především počítače s astronomickými informacemi, animacemi a pexesem.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy