Únor 2017
Měsíc - náš nejbližší kosmický soused je v únoru na večerní obloze dobře pozorovatelný od 1. do 10. února. První čtvrt – období s nejlepšími pozorovacími podmínkami – nastává 4. února. Tato doba je vhodná zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 11. února), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.
Dne 11. 2. nastane polostínové zatmění Měsíce, které u nás bude viditelné v celém svém průběhu.
Časový průběh zatmění Měsíce:
Vstup Měsíce do polostínu 10. 2. 23 h 34 min
Střed zatmění 11. 2. 01 h 44 min
Výstup Měsíce z polostínu 11. 2. 03 h 54 min
Z planet budeme na únorové večerní obloze vysoko nad jihozápadním obzorem moci pozorovat dvě Zemi nejbližší planety – Mars a Venuši. Dne 1. 2. večer spatříme v blízkosti planet úzký srpek Měsíce.
Z objektů hvězdného vesmíru nám únorová obloha nabízí dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Castor ze souhvězdí Blíženců. Známou hvězdokupu Plejády můžeme najít v souhvězdí Býka. Ozdobou únorové oblohy je Velká mlhovina v souhvězdí Orionu. Této mlhovině může na únorové obloze konkurovat snad jen galaxie M31 v souhvězdí Andromedy.
Na denní obloze lze sledovat Slunce, naši nejbližší hvězdu. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.
Otevírací doba:
11 - 20
V noci z 10. na 11. 2. bude hvězdárna otevřena v případě jasného počasí na pozorování polostínového zatmění Měsíce od 23 do 4 hodin. Aktuální informace na www.observatory.cz.