***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
oblačno
pozorování
(nepozoruje se)

Duben 2017


Měsíc můžeme na večerní obloze pozorovat od 1. do 11. a od 28. dubna do konce měsíce. Nejlepší pozorovací podmínky nastanou kolem 3. dubna, kdy je Měsíc v první čtvrti. Toto období je vhodné zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 11. dubna), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Na dubnové večerní obloze budeme moci pozorovat Jupiter a Mars, za příznivých pozorovacích podmínek spatříme na počátku měsíce planetu Slunci nejbližší – Merkur.

K pozorování můžeme též využít množství zajímavých objektů hvězdného vesmíru, zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Zajímavými objekty jsou například dvojhvězdy Izar v souhvězdí Pastýře, Algieba v souhvězdí Lva nebo Mizar a Alcor ve Velké medvědici. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Raka, Blíženců, Persea a Herkula.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.          Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 14 - 19, 21 - 23
Sobota, Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v dubnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 14 do 19 a od 21 do 23 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin. O Velikonočních svátcích 14. a 17. 4. bude otevřeno jako v neděli.

Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli a 14. a 17. 4. ve 14:30 14:30
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu, neděli a 14. a 17. 4. ve 16:00 16:00
 

Přednášky:

6.4.2017 18:30 -
večer pro demonstrátory
20.4.2017 18:30 -
večer pro demonstrátory
 

Dodatky:

STÁLÁ VÝSTAVA

Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy i historické přístroje a především počítače s astronomickými informacemi, animacemi a pexesem.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy