***
Štefánikova hvězdárna
observatory.cz > Encykplopedie > Galaxie

Galaxie


Galaxie M63, nazývaná Slunečnice, je spirální galaxie. Nachází se ve vzdálenosti 37 000 000 světelných let v souhvězdí Honicích psů.

Velká spirální galaxie v Andromedě M31 je za dobrých podmínek pozorovatelná očima. Patří mezi blízké galaxie (vzdálena 2,2 milionu světelných let). Kolem ní obíhají dvě trpasličí galaxie.
Galaxie jsou soustavy hvězd, plynu a prachu, které díky gravitaci drží pohromadě. Nejmenší galaxie jsou velké několik stovek světelných let a obsahují kolem 100 000 hvězd. Největší mají průměr až 3 miliony světelných let a obsahují více než bilion hvězd. Galaxie třídíme podle tvaru na:

- spirální,
- spirální s příčkou,
- eliptické a nepravidelné.

Dále existuje skupina neobvyklých galaxií, jako např. kvasary, radiové galaxie a další. Některé galaxie se mohou díky vzájemné přitažlivosti dosti těsně přiblížit a přetahovat si hmotu. V jádrech velkého množství galaxií se nachází superhmotná černá díra. Galaxie se dále seskupují do kup a ty do ještě větších struktur vesmíru. I naše sluneční soustava je součástí galaxie zvané Mléčná dráha.

Rozdělení galaxií
Galaxie NGC 4676 je známá jako "Myši"."Ocásky" vznikly působením gravitace při průniku jedné galaxie druhou. Časem pravděpodobně splynou. Jsou členy kupy galaxií ve Vlasech Bereniky a leží ve vzdálenosti 300 miliónů světelných let.