***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
program pro školy a objednané výpravy

Prosinec 2018


Měsíc, našeho nejbližšího kosmického souseda, lze na večerní obloze v otvírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 12. do 23. prosince. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 15. prosince, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 22. prosince), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Z planet je na večerní obloze pozorovatelný pouze Mars.

Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Ty posledně jmenované pak zejména za bezměsíčných nocí, kdy neruší světlo Měsíce. Nejznámější z nich je galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy, která je od nás vzdálená přes dva miliony světelných let. Z dvojhvězd je zajímavý pohled na Alamak ze souhvězdí Andromedy. Kulovou hvězdokupu M 15 můžeme najít v souhvězdí Pegasa a na otevřené hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Býka a Persea. Krásný pohled malým dalekohledem je zejména na hvězdokupu Plejády (Kuřátka) v Býku, která je dobře viditelná i pouhým okem.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 18 - 20
Sobota, Neděle: 11 - 20

Štefánikova hvězdárna je v prosinci otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 18 do 20 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 20 hodin.

V období vánočních a novoročních svátků je provoz hvězdárny upraven takto: 25., 27., 28. 12. a 1. 1. 2019 je otevřeno od 14 do 20 hodin, 26. 12. je otevřeno od 11 do 20 hodin.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu, neděli, 25. až 28. 12. a 1. 1. 2019 od 14:30
Pohádka o tom, jak odvážná kometka zachránila malého Pluta před ďábelským Algolem. Dále zde vystupují parádivé Plejády, moudré Slunce i pozemští hvězdáři. Přestože se jedná o pohádku, aktéry tohoto příběhu můžeme na obloze skutečně najít.
v sobotu 15. 12. v 15:00
Jak se dělá kometa
U příležitosti průletu komety 46P/Wirtanen, která by podle některých předpovědí mohla být pozorovatelná i pouhým okem, jsme si pro vás na Štefánikově hvězdárně připravili speciální program. Komety jsou již tradičně jedním ze symbolů narození Krista, věděli byste proč? A co vlastně takové komety jsou? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto a další otázky přijďte v sobotu 15. 12. na Petřín a zjistěte jak je to s vlasaticemi doopravdy. Nadělte si jedno klidné předvánoční odpoledne s rodinou, v případě příznivých podmínek budeme kometu pozorovat našimi dalekohledy!
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu, neděli, 25. až 28. 12. a 1. 1. 2019 od 16:00
Ve vánočně laděném pořadu se vydáme za poselstvím hvězdy Betlémské a pokusíme se poodhalit její tajemství.
 

Dodatky:

Dne 21. 12. v 23 hodin 23 minut středoevropského času vstupuje Slunce do znamení Kozoroha. Nastává zimní slunovrat. Začíná astronomická zima.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy