***
Štefánikova hvězdárna
observatory.cz > Encykplopedie > Katalog souhvězdí

Průvodce noční oblohou

Upřeme-li svůj zrak na jasnou, pokud možno bezměsíčnou noční oblohu, spatříme nad hlavou odhadem 3000 hvězd, na první pohled neuspořádaných a zdánlivě neuspořádatelných. Snahy zavést na hvězdné nebe jakýsi řád jsou staré jako lidstvo samo. V současnosti se hvězdná mapa skládá z takzvaných souhvězdí - obrazů složených z jasnějších hvězd, pomáhajících pozorovateli zorientovat se na hvězdném nebi. Význam souhvězdí byl zprvu především mytologický - souhvězdí znamenalo bájnou postavu, zvíře či věc, které byla zajištěna věčná sláva přenesením na nebeskou klenbu. V dnešní době však souhvězdí chápeme spíše jako jednotlivé oblasti oblohy - obdobu "okresů" či "států" na mapách pozemských. Jsou zobrazována jako geometrické obrazce spojující snadno nalezitelné hvězdy a těmto obrazcům je zároveň přisouzena celá část oblohy. Své názvy si souhvězdí nesou z dob starého Řecka a jeho bájesloví a při troše fantazie lze i na dnešních mapách (a samozřejmě i na obloze) rozpoznat například letící labuť či postavu bojovníka Oriona.


Vlivem pohybu Země kolem Slunce dochází také ke změnám na noční obloze a každou roční dobu pozorujeme jinou část oblohy. Pro přehlednost si lze tedy oblohu ještě dále rozdělit na čtyři části podle ročních dob, ve kterých daná souhvězdí nejlépe spatříme. Speciální kapitolou jsou zouhvězdí obtočnová, která jsou vidět celý rok.

Při hledání a pozorování souhvězdí je ale třeba stále mít na paměti, že jsou pouze praktickou pomůckou při orientaci na obloze a hvězdy v obrazcích souhvězdí spolu ve skutečnosti nemají nic společného. Každá z nich má pravděpodobně jinou velikost, barvu a nachází se v odlišné vzdálenosti. Hvězdy souhvězdí se nám pouze zdánlivě promítají na stejné místo oblohy a až člověk jim uměle přisoudil náležitost k nějakému útvaru, který si z nich na nebi utvořil.
Informaci o aktuální viditelnosti souhvězdí vám podá interaktivní otáčivá mapa v sekci "Obloha dnes"