***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
(nepozoruje se)

Březen 2017


Měsíc lze na večerní obloze pozorovat od 1. do 12. března. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem první čtvrti – 5. března, kdy na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 12. března), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

            V březnu nastávají nejlepší pozorovací podmínky tohoto roku pro planetu Merkur. Koncem března ho spatříme večer nad západním obzorem. Na večerní obloze spolu s Merkurem nalezneme ještě Mars a Venuši, jejíž viditelnost se ale zhoršuje a od poloviny měsíce je nepozorovatelná.

            V březnu je na večerní obloze mnoho zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Z dvojhvězd je to např. gama ze souhvězdí Lva, Castor z Blíženců nebo gama ze souhvězdí Andromedy. K nejzajímavějším objektům patří hvězdokupa Plejády v souhvězdí Býka, další hvězdokupy v souhvězdích Raka a Blíženců a Velká mlhovina v Orionu.

            Na denní obloze lze sledovat Slunce, naši nejbližší hvězdu. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 19 - 21
Sobota, Neděle: 11 - 18, 19 - 21

Štefánikova hvězdárna je v březnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 19 do 21 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 18 a od 19 do 21 hodin.

Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu a neděli ve 14:00 14:00
 

Pořady pro dospělé:

každou sobotu v 15:00 a 17:00 17:00
Tajný recept na vesmír
Recept na přípravu vesmíru se skrývá v každé kuchyni. Vařící polévka, kapka vody na rozpálené pánvi či plamen zbarvený zrnkem soli do žluta – to vše určují stejné zákony, které vládnou nitru hvězd i celému vesmíru. V roli šéfkuchaře jedinečné show se představí Jakub Rozehnal.
 

Dodatky:

Dne 20. 3. v 11 h 28 min SEČ vstupuje Slunce do znamení Berana. Nastává jarní rovnodennost. Začíná astronomické jaro.

 

Dne 26. 3. ve 2 hodiny po půlnoci začíná u nás letní čas. Znamená to, že si ve 2 hodiny posuneme hodinky o 1 hodinu dopředu. Noc z 25. 3. na 26. 3. bude tedy o hodinu kratší. 

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy