Březen 2017
Měsíc lze na večerní obloze pozorovat od 1. do 12. března. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem první čtvrti – 5. března, kdy na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 12. března), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.
V březnu nastávají nejlepší pozorovací podmínky tohoto roku pro planetu Merkur. Koncem března ho spatříme večer nad západním obzorem. Na večerní obloze spolu s Merkurem nalezneme ještě Mars a Venuši, jejíž viditelnost se ale zhoršuje a od poloviny měsíce je nepozorovatelná.
V březnu je na večerní obloze mnoho zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Z dvojhvězd je to např. gama ze souhvězdí Lva, Castor z Blíženců nebo gama ze souhvězdí Andromedy. K nejzajímavějším objektům patří hvězdokupa Plejády v souhvězdí Býka, další hvězdokupy v souhvězdích Raka a Blíženců a Velká mlhovina v Orionu.
Na denní obloze lze sledovat Slunce, naši nejbližší hvězdu. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance.
Otevírací doba:
11 - 18, 19 - 21
Štefánikova hvězdárna je v březnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 19 do 21 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 18 a od 19 do 21 hodin.
Výpravy škol a institucí mají možnost navštívit hvězdárnu denně i mimo otevírací dobu podle předem sjednaného termínu.
Pořady pro děti:
Pořady pro dospělé:
Dodatky:
Dne 20. 3. v 11 h 28 min SEČ vstupuje Slunce do znamení Berana. Nastává jarní rovnodennost. Začíná astronomické jaro.
Dne 26. 3. ve 2 hodiny po půlnoci začíná u nás letní čas. Znamená to, že si ve 2 hodiny posuneme hodinky o 1 hodinu dopředu. Noc z 25. 3. na 26. 3. bude tedy o hodinu kratší.