***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
program pro školy a objednané výpravy

Květen 2016


Měsíc můžeme na večerní obloze pozorovat od 10. do 20. května. Nejlepší pozorovací podmínky nastanou kolem 13. května, kdy je Měsíc v první čtvrti. Toto období je vhodné zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 21. května), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Květnové večerní obloze bude vévodit Jupiter, největší planeta sluneční soustavy a na konci měsíce spatříme ještě planetu Mars.

 Objekty hvězdného vesmíru lze pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Za zmínku stojí například dvojhvězda Izar v souhvězdí Pastýře nebo jiná dvojhvězda Mizar a Alcor ve Velkém vozu (přesněji v souhvězdí Velké medvědice), který je v květnu večer přímo v nadhlavníku. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula. Za mimořádně čisté a klidné  oblohy lze spatřit i vzdálené galaxie v souhvězdích Lva, Panny, Velké medvědice či Honicích psů.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny.

V pondělí 9. května dojde k přechodu planety Merkur přes Slunce. Přechod Merkuru přes sluneční disk je úkaz odehrávající se asi 14x za století. Naposledy jsme ho od nás mohli pozorovat 7. května 2003 a ten příští připadá na 11. listopadu 2019 a bude od nás viditelný pouze částečně. Pozorování listopadových přechodů je obvykle ovlivněno špatným počasím a na další květnový přechod si počkáme až do roku 2049. Ten letošní budeme moci pozorovat téměř v celém průběhu. Začne odpoledne vysoko nad jižním obzorem a budeme ho moci pozorovat do západu Slunce. Až bude Merkur sluneční disk opouštět, bude už Slunce pod naším obzorem.

 

Časový průběh přechodu Merkuru přes Slunce:

1. kontakt                  13 h 12,1 min

2. kontakt                  13 h 15,3 min

střed                           16 h 56,1 min

západ Slunce          20 h 31 min

3. kontakt                  20 h 37,3 min

4. kontakt                  20 h 40,5 min

 

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 14 - 19, 21 - 23
Sobota, Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v květnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 14 do 19 a od 21 do 23 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin. V pondělí 9. května na pozorování přechodu Merkuru přes Slunce bude hvězdárna otevřena od 12 do 21 hodin.

O víkendu 28. a 29. 5. se od 11 do 18 hodin uskuteční Den dětí na hvězdárně. Na děti čekají astronomické soutěže, pořady s astronomickou tematikou, prohlídka hvězdárny, pozorování dalekohledem a malý dárek.

 

 

Pořady pro děti:

každou sobotu a neděli ve 14:30
 

Pořady pro dospělé:

denně kromě pondělí ve 21:00
každou sobotu v 16:00
každou neděli v 16:00
 

Přednášky:

9.5.2016 17:00 - Mgr. Jakub Rozehnal
Slunečná dovolená – jedině na Merkuru
 

Dodatky:

STÁLÁ VÝSTAVA

Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy i historické přístroje a především počítače s astronomickými informacemi, animacemi a pexesem.

 

SPECIÁLNÍ VÝSTAVA od 6. 5.

Posel bohů

Výstava věnovaná první planetě sluneční soustavy, která dlouho unikala pozornosti vědců. Uvádíme u příležitosti zajímavého úkazu přechodu Merkuru přes sluneční disk.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy