***
observatory.cz
Štefánikova hvězdárna online
pro
Dnes zavřeno
Počasí: Právě pozorujeme:
počasí
 
pozorování
program pro školy a objednané výpravy

Květen 2017


Měsíc můžeme na večerní obloze pozorovat od 1. do 10. května a od 27. května do konce měsíce. Nejlepší pozorovací podmínky nastanou kolem 3. května, kdy je Měsíc v první čtvrti. Toto období je vhodné zejména pro pozorování povrchových útvarů na Měsíci, neboť na rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 10. května), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Květnové večerní obloze bude vévodit Jupiter, který je po opozici se Sluncem a bude na obloze většinu noci kromě rána. Nízko nad západním obzorem spatříme ještě planetu Mars. Ve dnech 7. a 8. května budeme moci pozorovat seskupení Měsíce, Jupiteru a nejjasnější hvězdy souhvězdí Panny – Spiky.

 Objekty hvězdného vesmíru lze pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Za zmínku stojí například dvojhvězda Izar v souhvězdí Pastýře nebo jiná dvojhvězda Mizar a Alcor ve Velkém vozu (přesněji v souhvězdí Velké medvědice), který je v květnu večer přímo v nadhlavníku. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula. Za mimořádně čisté a klidné oblohy lze spatřit i vzdálené galaxie v souhvězdích Lva, Panny, Velké medvědice či Honicích psů.

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny.

Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

 

Otevírací doba:

Úterý - Pátek: 14 - 19, 21 - 23
Sobota, Neděle: 11 - 19, 21 - 23

Štefánikova hvězdárna je v květnu otevřena denně kromě pondělí. V úterý až pátek od 14 do 19 a od 21 do 23 hodin, v sobotu a v neděli od 11 do 19 a od 21 do 23 hodin. O svátcích 1. a 8. května je otevřeno jako v neděli.

 

Pořady pro děti:

každou sobotu a neděli ve 14:30 14:30
 

Pořady pro dospělé:

denně kromě pondělí ve 21:00
každou neděli, ve svátek 1. a 8. 5. a v sobotu 6. a 20.5. v 16:00
v sobotu 13. 5. v 15:30
v sobotu 27. 5. v 15:30
Náš akustický Vesmír
zvukové vlny jsou dalším zdrojem informací o vesmíru. V našich představách bývají vesmírné zvuky záhadné a možná i trochu strašidelné. Vydávají však hvězdy, galaxie či jiná kosmická tělesa skutečné zvuky? V roli tradičního průvodce novou přednáškovou show se představí Jakub Rozehnal.
 

Přednášky:

4.5.2017 18:30 -
večer pro demonstrátory
18.5.2017 18:30 -
večer pro demonstrátory
 

Dodatky:

STÁLÁ VÝSTAVA

Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy i historické přístroje a především počítače s astronomickými informacemi, animacemi a pexesem.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
Praha Zřizovatel hl.m.Praha
Statut Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Veřejné zakázky

Kudyznudy